GameX2023’e Türk damgası

Pandemi nedeniyle zayıflayan yüz yüze etkinlikler birer birer eski seviyesine yükseliyor. Binlerce çocuk ve genç, oyun fuarında yeni çıkan oyunları deneme fırsatı yakaladı. Fuarda en ilgi çeken oyun ise Türk Tasarımcılar tarafından geliştirilen ve test sürümü turnuvasında büyük beğeni toplayan Hit and Bomm oldu.

Türkiye’nin en prestijli B2C etkinliklerinden biri olan, yerli ve yabancı oyun tutkunları, indie geliştiriciler, sektör profesyonelleri, yayıncılar ve yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gören GameX, 30 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında TÜYAP Fuar alanında gerçekleşiyor.

GameX 2023’de sektörün önde gelen markaları olan Tencent, Level Infiniti, PAPARA, Funverse Games, Vatan Game, Game+, Hawk başta olmak üzere onlarca sektör temsilcisi, ürün ve projelerini sergileyerek katılımcılarla buluşuyor. Hem global ölçekteki büyük oyun şirketleri hem de sektörümüzün yükselen firmaları, yeni oyunlarını sektörün beğenisine sunuyor.  Ziyaretçilerine sürpriz konserler veren ve on binlerce hediye dağıtan GameX, oyun ve eğlence dünyası için unutulmaz bir deneyim paylaşıyor.

FUAR’IN GÖZDESİ INDIE ALAN OLDU!

Türkiye’de büyümesini sürdüren ve büyük ölçekli yatırımlar alan dijital oyun ekosistemine katılan yeni girişimler, projelerini bu tür etkinliklerde tanıtma fırsatı buluyor. GameX’in indie alan partnerleri Yıldız Teknik Üniversitesi YTÜ Teknopark ve Game Factory. Etkinlik boyunca 40’tan fazla indie oyun geliştirici ekip, fuarda özel alanda ücretsiz bir şekilde ağırlanıyor. Oyun girişimciliği konusunda lider konumdaki YTÜ GamesUP’ın bünyesindeki 100’e yakın oyun girişimi, Yıldız Tekno GSYO yatırımları ile Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, TÜBİTAK destek ve teşviklerinden yararlandırılarak, oyun geliştirme süreçlerine katkı sağlanıyor. Dijital Türk Oyunları Platformu Oyunla Gelecek kamplarında oyun sektörüne adım atan ve Game Factory tarafından desteklenen yeni oyun girişimleri, kuluçka merkezi eğitimleri, hızlandırma ve danışmanlık programları ile gelişimlerini sürdürüyor. Google for Startups’ın oyun dikeyindeki tek partneri olan Game Factory, AWS, Appmagic, GameX, YTU GamesUP gibi iş birlikleri ile genç girişimcilerin oyun dünyasındaki rekabet gücünü yükseltmeyi hedefliyor.

OYUN OYNAYANLAR OYUN GELİŞTİRENLERLE BİRARADA

Etkinlik boyunca gerçekleşen Developer Konferanslarında, sektörün önde gelen isimleri kendi bilgi ve deneyimlerini paylaşarak katılımcılara ilham veriyor. Konferans sonrası, bilgilerini aktarmaya gelen konuşmacılar indie stantlarını gezerek birebir oyunlar hakkında stüdyolara yorumlarını aktarıyorlar. Deneyim paylaşma fırsatı bulan oyun geliştiriciler, oyunlarını canlı canlı oynayan oyun severlerden ve oyunun ustalarından fikir alıyorlar. Dijital oyun sektöründe bu ve benzeri deneyim paylaşımı, birlikte gelişme, birlikte büyüme ve zengin ülkelerin geliştiricileri rekabet edebilmek için önemli fırsatlar olarak görülüyor.

GameX 2023, oyun dünyası için çok değerli buluşmalara ev sahipliği yaparak, gençlerin enerjisini bir araya getirerek sektörün büyümesine katkı sunuyor. Katılımcılar, etkinlik boyunca oyun dünyasının en son yeniliklerini, trendlerini ve dijital oyunun geleceğini yakından keşfetme fırsatı buluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir