Dolandırıcılar İş Başında: Sahte RTX 4090, Farklı GPU ve Bellekler Taşıyor

Bu sahte ekran kartlarıyla ilgili ilk haber değil, son da olmayacak. NVIDIA’nın AD102 grafik işlemcilerine ve Micron’un GDDR6X belleğklerine erişiminiz olmadan en az 1.500 dolar değerindeki GeForce RTX 4090 ekran kartını nasıl taklit edebilirsiniz? Ünlü bir tamir atölyesi olan NorthWest Repair‘a göre pek de zor değil.

Mobil grafik işlemcili ve/veya yenilenmiş bellekle değiştirilmiş ekran kartları yeni bir şey değil. Bu kartlar resmi distribütörlerden alınmamış GPU’lar kullanıyor ve özel sürücüler gerekebiliyor. Ancak bazı mağazalar bunun da ötesine geçerek yeniden markalanmış GPU’lar ve hatalı bellekler kullanarak sahte ekran kartları üretmekte. Ortalıkta GPU’su ve belleği değiştirilmiş ürünler geziyordu. Böyle ürünlerin birçoğunun birkaç yıl önceki madencilik patlaması sırasında kullanıldığını tahmin ediyoruz.

  • Sahte Ekran Kartı Nasıl Tespit Edilir?

Geçmişte GTX 960 gibi sahte ekran kartlarının piyasada kol gezdiğini görmüştük. Ancak bu durum GeForce RTX 4090 gibi ultra premium modellerin de başına geliyor. Yeşil takımın AD102 isimli amiral gemisi GPU’su, GeForce RTX 3080 Ti’nin içinde bulunan şirketin önceki nesil GA102 GPU’su ile pin uyumluluğuna (pin-pin) sahip.

GA102 bildiğiniz üzere daha eski nesil mimariden yararlanan bir yonga. Ancak AD102 ile pin-pin uyumlu olduğundan dolayı çeşitli işlemlerden sonra entegre etmek mümkün. Bu olayı gizlemek için çipi parlatarak (tehlikeli bir işlem) orijinal markalamayı kaldırmak ve ardından lazerle yeni bir marka basmak gerekiyor. Bu noktada gerçek bir AD102 ile dikkat çeken GA102’yi ayırt etmenin tek yolu, çipin alt tabakasına bir direnç yerleştirilmesi. Etrafta birçok GA102 yongası bulunduğundan, baskılı devre kartları (yani arızalı grafik kartları) hem GA102 hem de AD102 GPU’ları barındırabilirç. Sonuç olarak yeni bir PCB bulmak sorun teşkil etmiyor.

Daha sonra belleği bulmanız gerekiyor ki bu da büyük bir sorun değil. GDDR6X, diğer GDDR türleriyle aynı ambalajı kullanıyor (GDDR7 ile değişiyor) ve şu anda tamir atölyelerinde bol miktarda GDDR SGRAM bulunmakta. Yine de bir sorun var: bazı çipler yenilenmiş (reballed) ve bazıları çalışmıyor. Ancak dolandırıcılar için tek hedef para kazanmak. Biraz asit, parlatma ve ‘baskı’ ile grafik çipinin görünen yüzünü değiştirmek mümkün.

Tüm işlemlerden sonra GPU’yu PCB’ye yerleştirmek yeterli. Bu işin zor bir kısmı ve insanların farklı lehim malzemesi kullanıldığını keşfetti. Çipler PCB’ye takıldıktan sonra tek yapılması gereken karta bir soğutma sistemi monte etmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x