Bitcoin Fiyatı Daha Ne Kadar Düşebilir? 3 Analist Açıkladı!

Bitcoin (BTC), fiyatının %15’e kadar düştüğü hafta sonu sert düşüşünün ardından yeni bir düşüş tahminleri dalgasıyla karşı karşıya. Ortalık yatıştıkça trader ve analistler piyasanın bir sonraki hamlesini tahmin etmeye çalışıyorlar. Bitcoin fiyatı için 59.000 dolara düşme potansiyeli önemli bir endişe olarak ortaya çıkıyor.

Bitcoin fiyatı: En çok nereye kadar düşüş var?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere hafta sonundaki satışlar, Bitcoin’in 61.000 dolarlık direnç seviyesine meydan okuduğunu gören geçici ralliyi paramparça etti. Şimdi, dünyanın önde gelen kripto para birimi kendisini tehlikeli bir şekilde 62.000 dolar civarında buluyor ve bu da yeni bir krize ilişkin endişeleri artırıyor.

Popüler analist Mark Cullen, daha fazla fiyat düşüşüne hazırlananlar arasında yer alıyor. Bir teknik analiz çerçevesi olan Elliott Wave teorisini kullanan Cullen, yaklaşık 59.000 dolara doğru bir son ayağın yakın olabileceğini öne sürüyor. Bu, Bitcoin’in Şubat sonundan bu yana en düşük noktasını işaretleyecek ve son tüm zamanların en yüksek seviyelerinden şimdiye kadarki en büyük düşüşünü temsil edecek; %20’lik şaşırtıcı bir düşüş.

Haftalık kapanışlar kritik

Bir diğer analist Matthew Hyland ise mevcut geri çekilmenin potansiyel uzunluğunu ölçmek için yaklaşan haftalık mum kapanışına odaklanıyor. Hyland, Bitcoin’in şu anda 64.130 dolar seviyesinde bulunan 10 haftalık basit hareketli ortalamanın (SMA) kritik destek seviyesinin altına düştüğüne dikkat çekiyor. Hyland’a göre haftalık kapanışın niteliği çok önemli olacak. Tarihsel olarak, Bitcoin geçmişte bu seviyeyi ne zaman test etse, bunun iyi bir satın alma fırsatı olduğu kanıtlandı ve fiyat asla SMA’nın altına kesin olarak kapanmadı. Bununla birlikte, bu temel göstergenin altındaki dolu bir mum kapanışı, daha uzun süreli bir gerilemenin sinyalini verebilir.

Ayrıca CryptoQuant’a katkıda bulunan Binh Dang, Bitcoin boğalarının moralini bozabilecek daha uzun vadeli bir bakış açısı sunuyor. Tescilli Düzeltilmiş Kümülatif Tahrip Edilen Değer Günleri (CVDD) metriğini kullanan Dang, Bitcoin’in rekor seviyelere başka bir saldırı girişiminde bulunmadan önce potansiyel olarak uzun bir düşük fiyat dönemi öngörüyor.

CVDD metriği, mevcut fiyatı hesaba katarak bir coinin chain’e aktarılmadan önce cüzdanında kaldığı gün sayısını izler. CVDD’nin yerel zirveleri belirlemedeki tarihsel performansına dayanarak Dang, Bitcoin’in tekrar ziyaret edeceğini ve grafiğinde Aşama 2’ye karşılık gelen ve kabaca 52.000 dolar seviyesinde bulunan bir fiyat noktası etrafında birikeceğini tahmin ediyor.

Piyasada bir panik duygusu yoksa, en kötü senaryo 40.000 dolar

Dang, daha derin düzeltmelerin mümkün olduğunu kabul etse de, piyasayı aşağı doğru yönlendiren mevcut jeopolitik gerilimlerin, Mart 2020’deki COVİD-19 çöküşü sırasında tanık olunan paniği tekrarlama ihtimalinin düşük olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, grafiğin “Aşama 1” çizgisine bir düşüş olduğu söyleniyor. 40.000 doların biraz altında yer alan Bitcoin boğaları için “en kötü senaryo” olmaya devam ediyor.

Potansiyel bir fiyat düşüşüne işaret eden teknik ve onchain göstergelerin birleşimiyle Bitcoin yatırımcıları artan bir belirsizlik dönemiyle karşı karşıya. Önümüzdeki birkaç gün, yaklaşan haftalık kapanış ve jeopolitik manzaradaki diğer gelişmelerin kripto para biriminin gidişatını önemli ölçüde etkilemesi nedeniyle çok önemli olacak. Bitcoin’in bu fırtınayı atlatıp yeni bir yükselişe geçip geçemeyeceği veya daha uzun süreli bir düzeltmeye yenik düşüp düşmeyeceği henüz bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x